Jest na naszej planecie miejsce, które mimo absolutnie niesprzyjających człowiekowi warunków życia, co roku przyciąga przynajmniej 500 000 zwiedzających. To Północna Kanada, rozciągająca się aż po krąg polarny i bezkresne wody oceanu arktycznego. Obszar ten, dzięki takiemu położeniu, uważany jest za jedno z najbardziej ekstremalnych miejsc do życia.
Krajobraz jest tu niezwykle surowy. W środku krótkiego lata, słońce świeci tu przez całą dobę. Zima trwa osiem miesięcy, a temperatura niejednokrotnie spada nawet do -50 stopni Celsjusza. Olbrzymie przestrzenie nie posiadają dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej. Z tego powodu Północna Kanada pozostaje nadal jednym z najbardziej odludnych zakątków na Ziemi, mimo że piękno polarnego krajobrazu przyciąga coraz liczniejsze grupy turystów, poszukujących tu nietkniętych ludzką stopą terenów i okazji do kontaktów z naturą.
Obecnie ta, niemal arktyczna część Kanady uważana jest za jedno z najbardziej olśniewających miejsc na ziemi. To miano zawdzięcza niezniszczonym przez człowieka i cywilizację pięknym krajobrazom: rozległym lasom świerkowo-jodłowym, monumentalnym górom, krystalicznym jeziorom i gatunkom zwierząt, jak choćby piżmowoły i karibu, których nie można zobaczyć nigdzie indziej.
Pomimo zapierających dech w piersiach krajobrazów niewielu jest śmiałków, którzy decydują się osiedlić w tej części świata. Historia osadnictwa na tych terenach sięga zaledwie XX wieku. Wówczas to zaczęli osiedlać się tam strażnicy i policjanci, którzy troszczyli się o porządek wśród turystów, podróżników i wielorybników. Później, kiedy zaczęto rozwijać tu bazy wojskowe, w Północnej Kanadzie powstawały małe osiedla mieszkalne dla wojskowych i ich rodzin.
Nikt wówczas nie przypuszczał, że to właśnie w tej przeszywającej zimnem arktycznej części Kanady powstanie jedna z najbardziej niezawodnych i niesamowitych linii lotniczych. Okazuje się, że istnieją piloci, którzy potrafią wystartować i wylądować bezpiecznie samolotem nawet przy temperaturach powietrza przekraczających -30 stopni Celsjusza. Co więcej, maszyny, którymi sterują to zabytkowe samoloty. Grupa wyszkolonych pasjonatów lotnictwa, zwanych “polarnymi pilotami” pracuje dla znanej i niezwykle szanowanej w tej części świata linii lotniczej Buffalo Airways. Szacunek pasażerów, ale też klientów, zyskali sobie dzięki niezawodności wykonywanych usług. Są zawsze do pełnej dyspozycji, potrafią dostarczyć każdą przesyłkę, zmagając się przy tym z bezlitosnymi warunkami atmosferycznymi. Ze względu na małe zaludnienie tych podbiegunowych części Kanady i bark możliwości swobodnego transportu naziemnego, dla wielu mieszkańców miast takich jak Yellowknife, gdzie znajduje się baza Buffalo Airways, polarni piloci są również podniebną taksówką.
Wszystko to dzieje się przy akompaniamencie historii, bo samoloty, którymi latają piloci to stare i pamiętają czasy II wojny światowej. Część z nich nawet brała w niej udział, C-46, DC-3 czy DC-4. Choć pasażerowie przyznają, że komfort lotu takim zabytkiem, nie przypomina w niczym dzisiejszych lotniczych luksusów, to na pewno warto skorzystać z takiej niezwykłej, ekstremalnej podróży, by poczuć się choć przez chwilę blisko prawdziwej historii.
Pomimo, że nie każdy może sobie pozwolić na ekstremalną wyprawę na północny kraniec Kanady, by przeżyć niezapomniana przygodę na pokładzie samolotu pilotowanego przez odważnych polarnych pilotów, to każdy może śledzić ich losy i zmagania z bezlitosną arktyczną pogodą w zaciszu własnego domu. Polarni Piloci postanowili podzielić się ze światem swoimi przeżyciami i z tego powodu powstał reality show, który już dziś możecie oglądać na kanale VIASAT EXPLORER, w każdy wtorek o godzinie 20:25.
Kontakt dla mediów: Tomasz Cichocki t.cichocki@partnersi.com.pl, +48 22 858 74 58 (#51)
Śledźcie najnowsze wiadomości na temat „Polarnych pilotów” na Facebooku: www.facebook.com/viasatexplorerpolska
Link do strony artykułu: https://wm2.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/polarni-piloci-8211-ostatni-bohaterowie-bieguna-polnocnego-na-viasat-explorer